Track and Field 2019 District Meet


Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






On April 3rd & 4th, our teams competed at the District 7-5A Track & Field meet at Brewer High School and brought home some trophies. Girls’ Varsity finished 2nd overall, Girls’ JV finished 3rd overall, and Boys’ JV came in 2nd place overall! Both Varsity teams have a strong number of athletes moving on to the Area Meet at Keller High School, April 17th & 18th (top four finishers in each event). Below were our results:

JV Boys’ Results: 2nd Place Overall

Silas Wu: 2nd Place- 100m Dash, 11.36 PR & 1st Place- 200m Dash, 23.36 PR
Mason Murdock: 3rd Place- 400m Dash, 54.86 PR
Will Moore: 3rd Place- 300m Hurdles 46.56 PR

Trent Ayers: 1st Place- Shot Put, 40’06 PR

Cam Taylor: 1st Place- Discus, 112’06 PR

Lucas Williams: 2nd Place- Discus, 112’04 PR

 

JV Girls’ Results: 3rd Place Overall

Boston Hundley: 2nd Place- 400m Dash, 1:05.60

Ellen Beard: 2nd Place- 800m Run, 2:36.50 PR

Deborah Hethcock: 3rd Place- 1600m Run, 5:42.62 PR
Presleigh Adams: 2nd Place- 100m Hurdles, 17.15 PR
Taylor Jackson: 3rd Place- 100m Hurdles, 17.42

Danny Navarro: 2nd Place- Triple Jump, 31’10 PR

4×200 Relay: 2nd Place- Jordan Losack, Kayla Parma, Rebecca Benn, Presleigh Adams, 1:55.04

4×400 Relay: 3rd Place- Angela Hellmers-Holmes, Ellen Beard, Danny Navarro, Boston Hundley, 4:32.11

 

Varsity Girls’ Results/ Moving on to Area: 2nd Place Overall

Karalie Morrison: 1st Place- Triple Jump, 35’07.05, 2nd Place- Long Jump, 17’07 PR, & 4th Place- 200m Dash, 25.16 PR
Gretchen Pfeiffer: 1st Place- 800m Run, 2:24.7 & 3rd Place- 1600m Run, 5:19.38

Felisa Saheib: 2nd Place- 1600m Run, 5:18.48 & 3rd Place- 3200m Run, 11:30.58

Sabrina Turner: 2nd Place- 300m Hurdles, 46.69

Emily Fortsch: 3rd Place- 300m Hurdles, 50.76 PR

Laila Walker: 4th Place- 300m Hurdles, 50.84 PR & 4th Place- 100m Hurdles, 17.31

Mia Soo Hoo: 2nd Place- Pole Vault, 9’0

4×400 Relay: 2nd Place- Sabrina Turner, Gretchen Pfeiffer, Felisa Saheib, Karalie Morrison, 4:08.96

 

Varsity Boys’ Results/ Moving on to Area: 6th Place Overall

Julian Ponce: 2nd Place- 100m Dash, 10.88 PR
Matthew Ponce: 3rd Place- 200m Dash, 22.53 PR & 3rd Place- Long Jump, 20’4

Jake Watson: 4th Place- 800m Run, 2:04

Gavin Byers: 1st Place- Shot Put, 46’04.5 PR & 2nd Place- Discus, 141’06 PR

Jorge Paredes: 4th Place- Discus, 132’11 PR

Leon Covington: 4th Place- Triple Jump, 42’00.25

4×200 Relay: 2nd Place- Luke Mabe, Michael Nieves, Hogan Wasson, Matthew Ponce, 1:31.33

 

We have to give a special Thank You to our Senior class for their dedication to the Panther Track & Field program!

Thomas Eichelberger, Neel Jhaveri, Derian Neumann, Drew O’Pry, Alex Parker, Cristian Perez, Julian Ponce, Emily Fortsch, Rachel Hagar, Logan Hilcher, Eboni Moore, Promise Robinson, Samantha Widmann, & She’Ray Wilson.

 

Big picture